Květen 2009

Co budeš pro morče potřebovat?

26. května 2009 v 12:00 | ♥♥Fuffinka♥♥-♥♥Morčátka♥♥ |  Než si morčatko pořídíte..
Podestýlka - Je mnoho druhů podestýlek... asi nejčastější jsou hobliny ale ty mají svích hodně mínusů ... takže třeba nějaká dlouhosrstá morčata na ně mohou být alergická ... Proto e prodávají podestýlky na které nejsou morčata alergická.. j átřeba doteď používala kvůli alergii Kim dřevěné oválky... pohlcují zápach a dobře sají..ale jsou moc tvrdé takže s ena nich morčátko nijak dobře nevyspí.. .skoro to samé je konopná podestýlka akorát ta je protibakteriální ... nebo potom ještě je kukuřičná podestýlka kterou jse mještě nebyskoušela ale je prý kvalitní... taky se mezi podestýlku jako takovou počítá seno ale já bych ho samotný nedávala... Jinak teď jsem skusila koupit hobliny a Kim je fpoho.. taky že to nejsou nějaký levný hobliny.. ono pár litrů hovlin za 100,- to není zase nějak extra levný..

Kolik potravy deně?

26. května 2009 v 10:45 | ♥♥Fuffinka♥♥-♥♥Morčátka♥♥ |  Bumbání a krmení
  • Pokud nemají morčata dostz pohybu a hodně jídla pak mají sklony k obezitě a to pro ně, stejěn jako pro lidi není zrovna nejlepší.
  • Taky naopak když mají jídla málo nemají potom dost energie.
  • V tomto článku chci napsat kolik asi tak jídla by se mělo morčátku dávat denně.
  • V článku najdete i tabulku =o)

Krmení morčátka

25. května 2009 v 8:06 | ♥♥Fuffinka♥♥-♥♥Morčátka♥♥ |  Bumbání a krmení

1) Co je hlavní složkou potravy

a) Seno - a) Seno - je zdrojem syrové vlákniny a morče ho musí k dispozici vždy v dostatečném množství.

b) Vitamin C - Morče je spolu s člověkem a primáty jediným savcem, který si nedokáže v organismu syntetizovat vitamin C, a musí mu být proto denně dodáván s potravou. Nedostatek vitaminu C vede k onemocnění, snížení obranyshopnosti organismu a následně k úhynu, proto se nesmí jeho význam podceňovat.
Vitamin C může morče dostávat ve formě tablet nebo kapek do vody a jsou k dostání i některá hotová krmiva, která jej obsahují.
Asi nejlepším zdrojem vitaminu C zůstává pro morčata čerstvá zelenina a ovoce, např. jablka, čekanka, mrkev i s natí, kadeřavá kapusta, štěrbák. Mě se osvědčily také mandarinky, kiwi a růžičková kapusta. Opatrně by se měl podávat salát a zelí, ale zdravému zvířeti, které má k dispozici dostatek sena, by neměla ani tato zelenina jakkoliv ublížit.
Zeleninu podáváme čerstvou, raději omytou a v žádném případě zkaženou nebo napadenou plísní. Tráva je přirozenou potravou morčat, ale není dobré ji trhat ve městě např. ve veřejných parcích, kde může být znečistěná prachem a psími výkaly. V létě vozím trávu ze zahrady a uchovávám ji v igelitové tašce v lednici - v přihrádce na zeleninu. Pokud je jí víc, nechávám ji volně na balkoně, kde během tdne proschne na čerstvé seno. Nemáte-li zahradu, můžete natrhat alespoň pampeliškové listy, které důkladně omyjte.
Obsah vitamínu C je poměrně hodně variabilní v různých druzích zelenin a ovoce viz. následující tabulka :

zelenina / ovocemg vitamínu C na 100 g výrobku


brokolice113
čekanka114
hruška4
jablko10 / 12
jahody60
kadeřavá čekanka10
kadeřavá kapusta100 / 125
kapustičky150
květák70 / 80
mrkev5
paprika100 / 150
petržel172
pomeranč50
rajčata25
salát35
šípky500
špenát25 / 50
zelená okurka10
zelí80


c) Směs obilí (ovesné vločky, pšeničné vločky, žitné vločky, ječmen, žito, pšenice, lisovaná vojtěška granule) - slouží jako základní krmivo vedle sena, ale pozor na sklon většiny morčat k přejídání se! Vybíráme směsi, kde není mnoho složek bohatých na tuky (slunečnicová semínka, burské oříšky). Spotřeba krmiva je variabilní, ale průměrně sežere morče přibližně 60 gramů potravy denně. Překrmování může vést ke ztučnění jater a dokonce k následnému úhynu. Pokud je vaše morče obézní, neuškodí mu občasná týdenní až desetidenní dieta o senu a vodě a také občasné proběhnutí po bytě.

d) Pití - Při dostatku trávy nebo jiného šťavnatého krmení morče nepotřebuje pít a ve své původní domovině ani nepije. Přesto je vhodné - a při krmení senem a suchou směsí i nezbytné - podávat mu čerstvou vodu. Vhodná je napáječka, protože voda se tak snadno neznečistí jako v misce, kterou si morče navíc snadno (a někdy i schválně) převrhne. Pokud si nejste jisti, že vaše morče umí pít z napáječky, podávejte mu vodu v misce. Také oslabená nebo nemocná morčata raději pijí z misky než z napáječky, na což je potřeba v podobných situacích pamatovat.
Některá morčata mají ráda i mléko, ale to je potřeba podávat zpočátku opatrně, aby nezpůsobilo trávicí problémy. Může být vhodné pro březí a kojící samičky, které si na něj v tomto období rády navyknou. Měla jsem morčici, která milovala seno polité mlékem z převržené misky - skoro jako by viděla reklamu na zdravou snídani :-).

Moje zkušenost - jak naučit morče pít z napáječky (Dominika): "Já to svoji morčici Eli naučila tak, že jsem vymačkla kapičku z napáječky, strčila ji tu visící kapku na tyčce před nos a chvíli ji vymačkávala vodu ven, ona pila, pak jsem přestala a ona už začala ohlodávat tyčku s kuličkou a pila sama."

e) Na broušení zubů poslouží větvička z ovocného stromu nebo vrby, tvrdé pečivo. K chuti přijde morčeti i minerálová nebo solná kostka.2) Co jen občas a v malém množství

Lístek salátu nebo zelí, kousek banánu, kousíček kapusty (jen opravdu málo a zřídka, protože způsobuje plynatost, kterou citlivé trávicí ústrojí morčat těžko snáší).3) Co vyjímečně jako pamlsek pro potěšení

Malinký kousek sušenky, oblízat víčko od jogurtu, trošku ovocného džusu, piškot, bonbóny pro morčata (ne všechny jim chutnají).


Mám new klikačku

25. května 2009 v 7:58 | ♥♥Fuffinka♥♥-♥♥Morčátka♥♥ |  Zprávy a minizprávy
Ähoj mám new klikačku moc děkuji Janče a Pepčovi.Je krásná!!!

Deníček_Čert,Ashley,Ferda a Zac

25. května 2009 v 7:57 | ♥♥Fuffinka♥♥-♥♥Morčátka♥♥ |  Deníček mých hlodavců.
Fedík je králíček,Čertík morčátko,a Zac a Ashley jsou křečci.

Včera u nás bylo teplo tak jsem si řekla že bych Čerta vzala na balkon.Nejdříve jsem mu měnila klecičku na balkonu,mezitím se Čertík a Ferda seznámili.Když jsem to vyměnila tak jsem Ferdovi otevřela jeho velkou ohrádku a vešla jsem dovnitř.Vedle Ferdanový klece jsem položila Čertíka s klecí.Ferda ho furt očmuchával a Čertík žral travičku.Pak jsem přinesla Ashley a Zaca pak přišel bratr a začali jsme spolu kecat.Takhle jsem moje zvířatka už dlouho neviděla ,,štastný".Tak pa pa

Jupíííííí!!

25. května 2009 v 7:45 | ♥♥Fuffinka♥♥-♥♥Morčátka♥♥ |  Zprávy a minizprávy
Ahojky,Včera když jsem byla na balkoně s mým králíčkem,morčátkem a křečíkem tak můj bratr se nenápadně zeptal jestli by tu nemohl mít svoje morčátko.A máma to dovolila!!!!!!!!!!!!§Jupííííííí jsem nejštastnější člověk nas světe brách dnes taky.Ted den kdy bude vízo tak jedeme pro to morčátko!!§Jupííííííííííííííí tak já jdu něco přidávat,papa

1.Design

24. května 2009 v 17:31 | ♥♥Fuffinka♥♥-♥♥Morčátka♥♥ |  Designy blogu
Ahoj tak jsem udělala 1.design.

Název: Morčátka na ,,zdi"
Doba výroby: že by 10-15 minut.
V čem jsem ho dělala: V photofiltre,a písmo v photofiltru studiu

Náhled:

Jdu pracovat...

24. května 2009 v 15:33 | ♥♥Fuffinka♥♥-♥♥Morčátka♥♥ |  Zprávy a minizprávy
Ano jdu pracovat,né dělám si srandu,jdu udělat nějaký dess nějaký obyčejný.A pak něco přidám!!! Ted sedím na židli a v zavinovačce na klíně mám mýho Čertíka.Tak pa paPS:Dnes asi nebo zítra budu čistit klec tak jsem dám potom fotky

Ahoj!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

24. května 2009 v 10:42 | ♥Fuffinka♥
Ahoj vítejte na mém blogu o morčátkách.Mám už jedno morčátko Čertíka,a proč jsem si založila tento blog? Měla jsem andulku Pepíčka u babičky doma jenže už umřel.Včera jsem se babičky ptala jestli by znovu nechtěla andulku a řekla už ne!!Tak povídám a co takhle morčátko:A babča to už radši morčátko!Tak už jsem babičce vybrala v uvozovkách dárek:že jí koupím morčátko.Tak ted jdu udělat design,ještě nevím jestli jí koupím holku nebo kluka :-D No nic tak já jdu udělat rubriky pa pa