Jak podávat léky,když morče onemocní?

7. prosince 2009 v 18:04 | ♥♥Rozárka♥♥Čertík♥♥Mazlík♥♥Klárísek♥♥ |  Bumbání a krmení
Ahojky můžu se Vám stát že Vaše morčátko onemocní,a veterinář Vám předepíše nějaké léky ale jak tomuto malému tvorečkovy ty léky dát?!!! (Všechny články s vyjímkou kde jsou uvedeny zdroje píšu sama tak prosím nekopírujte nebo alespon uvedte zdroj!!Děkuji

Lokální podávání léků
NOS: Při zaklonění hlavy aplikujeme lék do nozder ve formě kapek.
UCHO: Do vnějšího zvukovodu aplikujeme léky ve formě kapek nebo emulzí po předchozím pečlivém mechanickém odstranění nečistot.
OKO: Do spojivkového vaku jsou léky aplikovány ve formě očních kapek a mastí. Víčka je třeba držet pevně rozevřená a kapky aplikovat rychle. Masti se vpraví stálým tlakem na tubu, aplikační kónus je opatrně vsunut mezi víčka. Tuba směřuje šikmo k oku - její podélná osa svírá s povrchem oka velmi malý úhel (téměř vodorovný průběh).
KŮŽE: Na povrch kůže jsou používány léky ve formě šampónů, emulzí, mastí, kapek, zásypů. Nanášení provádíme podle instrukcí veterinárního lékaře nebo dle příbalového letáku.
Celkové podávání léků
TABLETY, INSTANTNÍ LÉKOVÉ FORMY: Podávání tablet u morčat je obtížné. Existují speciální tabletové aplikátory, které se zasunou co nejhlouběji do tlamičky a stiskem se uvolňuje tableta, která je následně polknuta. Protože se domnívám, že aplikátory téměř nikdo doma nemá, uvádím další možnosti aplikací. Nejrozšířenějším způsobem je rozdrcení tablety s následným rozpuštěním ve vodě a podáním injekční stříkačkou. Stříkačku jemně vsuneme do pootevřené dutiny ústní v oblasti koutku a tekutinu aplikujeme v opakovaných dávkách menšího objemu. Celkový objem jedné dávky závisí na spolupráci s morčátkem, lepší je množství okolo 2 - 5 ml a častěji. Při tomto způsobu podávání bereme v potaz, že morče má objem žaludku jen okolo 25 ml. Mnoho chovatelů tabletu drtí a přidává do krmiva a do napájecí vody. I to je možnost, ale má mnoho nevýhod. Nevíme přesně, kolik léku morčátko přijalo, jestliže nebaští a nepije, žádný lék nedostane. Takto připravený lék časem ztrácí účinnost, proto se musí kontrolovat příjem a častěji obměňovat krmivo nebo voda. Při tomto způsobu hrozí, že se morčátko předávkuje nebo naopak vznikají rezistence po příjmu malé dávky.
INJEKČNÍ APLIKACE: podkožní injekce: je aplikována většinou v oblasti za lopatkou do kožní řasy. Místo vpichu je lepší dezinfikovat.
Nitrosvalová injekce: se provádí vesměs do zadní stehenní nebo hýžďové svaloviny. Tento způsob aplikace bývá bolestivější, proto je nutné morče dobře držet.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 LoOoL LoOoL | Web | 7. prosince 2009 v 18:10 | Reagovat

caw....nechceš spřátelit???...spomínáš si na mě???....aandulkaaa.blog.cz
vzpomínáš si???.... :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama